reklama

V Kodani kašlú na turistov. A preto tam treba ísť. 10 zaujímavých faktov o dánskej metropole

Stačilo mi niekoľko dní strávených v Kodani, aby som zostal užasnutý nad tým, ako život vyzerá tam a aké veľké rozdiely sú medzi našimi mestami a krajinami. Tu je 10 zaujímavých faktov, ktoré som postrehol počas mojej návštevy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (38)

1. V Kodani nie je ani jeden bilboard

Skutočne. Človek si to však všimne až keď sa vráti späť do Bratislavy. Prečo? Lebo nemať v meste žiadny bilboard nie je nič úžasné, je to normálny, prirodzený stav, v ktorom sa každý cíti príjemne a neuvedomuje si dôvod. Až keď vás oči zabolia hneď ako vystúpite z lietadla, uvedomíte si, prečo ste to tam tak mali radi. Na druhú stranu treba povedať, že si to u nich celkom slušne kompenzujú politici. Keďže nemajú kde inzerovať na ulici, SK páskami ovešajú každý strom v meste niekoľkými nechutnými papierovými plagátmi. Je to horšie ako čokoľvek tu. Ale iba raz za pár rokov. To sa oplatí, nie?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Politici sa vycapia všade
Politici sa vycapia všade 

2. Každý má svoju záhradu, či býva v byte v centre mesta, alebo na periférii. Ale na byt čaká roky

Prvá vec je, že v okolí centra neuvidíte žiadne nesystémové výškové budovy. Všetko bytovky max cca 6 poschodí. Čaro však je, že či bývate tri ulice od kráľovského paláca, alebo na periférii mesta, väčšina bytoviek je postavených do štvorca, alebo tvaru U, čo v strede vytvára spoločnú súkromnú záhradu. V kombinácii so stromami všade okolo to znamená, že absolútne netušíte, že ste v strede mesta, ale cítite sa ako na dedine. Máte vlastnú záhradu, môžete tam raňajkovať, grilovať, opaľovať sa, hrať sa s deťmi… Jednoznačne najlepšia vec na tomto meste. Opäť aj druhá strana - v Kodani je práve kvôli takémuto typu výstavby veľký nedostatok bytov. Každoročne prichádzajú a odchádzajú zúfali študenti, ktorí pomaly končia na hoteloch a aj bežní obyvatelia čakajú na byt roky. Inak obyvateľov má rovnako ako Bratislava. Napriek tomu je to veľká metropola.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

3. V Kodani kašlú na turistov

Môže sa to javiť ako negatívna stránka. Veľmi nevýhodne a drahé MHD lístky pre turistov, takmer nič nie je v angličtine (ale všetci Dáni vedia dobre rozprávať po anglicky. Nedabujú ani filmy pre malé deti), často chýbajú základné orientačné tabuľky. Ale až keď som bol v Prahe som si uvedomil, aké úžasné to je. V Kodani nenájdete tie nechutné suvenírové obchody, z ktorých (ak si vážite svojich známych) ste určite nikdy nič nekúpili, a ktoré su na každom rohu aj u nás. Utýrané kone tiahnuce gýčový koč, akože “historické” osvietielkované autá, ktoré vás prevezú po centre, alebo “umelci”, ktorí vám nakreslia karikatúru na ktorej vyzerá rovnako Angelina Jolie aj kráľovná z Turca, toto tam budete hľadať márne. Rovnako vás nebudú pohlcovať davy Číňanov so selfie tyčkami, pretože tam proste nie sú (skoro). V Kodani akoby kašlali na komerčných turistov a tí ju preto ani tak nevyhľadávajú. A to je super.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

4. V centre Kodane je štvrť, kde žijú hipisáci, neplatia dane a predáva sa tráva

Po dlhých bojoch to všetky vlády a starostovia vzdali. Bývalé armádne kasárne v minulom storočí začali obývať squatteri. Nakoniec začali žiť podľa vlastných pravidiel a viac-menej im to vydržalo do dnes. Dane neplatia, ako na jedinom mieste tam môžete legálne kúpiť trávu (ono to nie je legálne, ale tolerované), cudzí sa prisťahovať len tak nemôžu, o pridelení domov rozhoduje ich zhromaždenie. Majú aj vlastnú škôlku, v rozheganej búde priamo na pieskovej pláži pri rybníku. Štvrť Christiania.

V Christianii si domy stavajú sami
V Christianii si domy stavajú sami 

5. Žalúzie ľudia nemajú a predsa si nikto nečumí do okna

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Naozaj je tam bežné, že ľudia na prízemí rovno pri ulici nemajú žiadne žalúzie a rovno pred oknom trávia spoločné večery. Pre nás nepríjemný pocit, no im tam proste nikto nepozerá. U nich všeobecne ľudia nejako nepozerajú na druhých.

6. Aj keby v Kodani bolo 35 stupňov (čo nie je) nevadilo by vám to tak ako v Bratislave 

Alebo park veľký ako 5 Hlavných námestí na každom kroku

V Kodani je obrovské množstvo zelene a parkov, v centre aj v jeho okolí. Ešte aj cintorín, kde je pochovaný Hans C. Andersen alebo Søren Kierkegaard je spravený ako park na relax. Rozdiel od betónovej Bratislavy s jej prázdnymi kamennými námestiami, z ktorých sála teplo ako z kapoty formule je veľký. V praxi to znamená, že keby tam aj bolo niekedy tak teplo ako u nás, nebolo by to toľko cítiť. Našťastie to už chápu aj doma a preto treba vítať projekty, ako tento .

7. Konečne si si zarobil na prvé auto? Si trapoš, tvoj sused už investoval viac do bicykla

Alebo ak si chodec, nemáš kde chodiť, cyklotrasy sú dôležitejšie

Nie je to nič nové, ale úroveň cyklo infraštruktúry v Kodani sa nedá opomenúť, Kodaň je spolu s Amsterdamom najlepšie mesto na bicyklovanie na svete [1] . Cyklo cesty sú všade, niekde majú aj viac pruhov, odbočovacie atď. Cyklisti sa valia po uliciach v davoch. To nielenže oslobodzuje vedenie mesta od ťažkých hláv kam dať nové parkovisko, garáže a tým aj míňanie peňazí, ale ešte to aj znamená, že takmer všetci obyvatelia majú dennú dávku pohybu a majú zdravší životný štýl! (To mi aj pripomína, že okrem jediného Meku som nevidel žiadny iný podobný fastfood). Opäť ale, ak ste chodec, máte život ťažký. Všetko je ďaleko, chodníky sú úzke, piráti na bajkoch parkujú, kde chcú a najhoršie - keď úspešne prebehnete cez cestu bez toho, aby vás zrazilo auto, tak ak sa neposuniete ešte ďalej, zopáli vás bicykel, pretože stojíte na jeho ceste. Bratislava už jednoznačne potrebuje dobré, od-cesty-fyzicky-oddelené cyklocesty. Avšak treba povedať, že podmienky tu nie sú rovnaké. Všade v Kodani sú veľmi široké ulice a hlavne, nie je tam jediného kopca. No predstavte si ako by ste išli z práce bicyklom späť na Kramáre?

Parkovisko pri železničnej stanici v štvrti Osterbro. Koľko miesta by to zabralo pre autá?
Parkovisko pri železničnej stanici v štvrti Osterbro. Koľko miesta by to zabralo pre autá? 

8. V Kodani je všetko kus umenia, dizajnového, či architetktonického. Aj záchody na pláži.

Dáni majú perfektný vkus. Všetci sú dobre oblečení (aj keď vyzerajú úplne rovnako, až je to niekedy trápne), no najmä sa to prejavuje pri akejkoľvek stavbe a návrhu. Dočasné televízne štúdio na námestí k voľbám? Miesto plechovej unimobunky, starej prenosovej dodávky a altánku z Baumaxu (ako by som si to vedel predstaviť u nás) postavili zaujímavý objekt zvláštných tvarov, moderná kombinácia dreva a skla. Záchody na pláži? Betónový objekt ako z budúcnosti, ešte aj s výhliadkou na streche. Mohol by som pokračovať. Len pre porovnanie toho vkusu - nechutné sochy klačiacich žien s análom miesto hláv, alebo iné klačiace ženy zo železa, čo má byť akože tvár modernej, atraktívnej Prahy, tam naozaj nehrozia. Oni majú proste vkus. (Nič proti Prahe, len som do nej šiel rovno z Kodane, takže mi to všetko udrelo do očí a trochu si to odniesla..)

Takéto veci vás strašiť v Kodani nebudú
Takéto veci vás strašiť v Kodani nebudú 

9. Kodaň je číslo 9 na svete v počte Michelinovských hviezd

Okrem dizajnu milujú Dáni aj jedlo. Z gastronómie tu nájdete hádam všetko.Je veľmi malá pravdepodobnosť, že sa zle najete. [1]

10. Ak sa pôjdete opaľovať na pláž, spálite sa. (Áno, Kodaň má pláž a dá sa tam aj opaľovať)

20 stupňov slnečno znamená krásny letný deň a treba ísť na pláž. Tam však stále fúka a predsa - je to len 20 stupňov. Človek si teda leží, je mu akurát, aspoň to slniečko hreje, natierať sa netreba, veď zasa nepeče. Až ďalšie týždne bude cítiť tú chybu. Ono aj keď fúka a je iba 20 stupňov, slnko svieti stále, že. Mimochodom more je tam takmer sladké.

Obrázok blogu

10,5. Automatické metro

Proste metro bez vodiča, nič mimozemské. Iba málo krajín to ale využíva a byť vnútri je zvláštny pocit. Inak v autobusoch je na každom jednom stĺpiku tlačítko na zastavenie. Ako bratislavský chlapec z Karlovky som o tomto sníval celý život.

Kodaň je úžasné mesto, ktoré vám otvorí oči a ukáže veľké rozdiely. Uvedomíte si, koľko drobností majú dobre, prakticky a jednoducho vyriešených a ako by to uľahčilo každodenný život u nás. Určite toto mesto navštívte, najmä s dobrým sprievodcom, ktorí vás povodí aj po menej známych miestach. 

Martin Ševeček

Martin Ševeček

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som študentom University of Warwick vo Veľkej Británii, zaujímajúci sa o Slovensko a možnosti, ako ho posunúť ďalej. V zahraničí hľadám inšpiráciu na nové nápady a porovnávam, ako veci, ktoré nefungujú u nás, fungujú inde. Tiež ma ešte stále vie prekvapiť ľudská obmedzenosť a absencia niektorých názorov a postrehov v diskusiách na Slovensku. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu