reklama

Pustime Kotlebu vládnuť

Aj keď je po voľbách viacero dôvodov na úsmevy, nad celkovým stavom sa dá iba plakať. Ak o 4 roky nechceme plakať ešte viac, najviac by prospelo, keby Kotleba išiel vládnuť. Alebo do väzenia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

V opozícii je najlepšie

Kotleba bude ďalšie pravdepodobne 4 roky v opozícii. To znamená, že na propagovanie svojich hnedých fašistických názorov dostane oficiálnu pôdu Národnej rady a ešte budú aj zlegitimizované. To najhoršie však je, že celé 4 roky bude využívať svoju (očividne populárnu) rétoriku bez toho, aby mal akúkoľvek zodpovednosť a tlak dokázať a splniť svoje sľuby. Hrozí tak veľké riziko, že sa nakoniec stane ešte populárnejším a získa na svoju stranu ešte viac ľudí.

Na druhej strane, ak by musel vládnuť, už by nestačilo iba vykrikovať „Na stgáž“. Jeho normálnejším voličom by veľmi rýchlo došlo, že v skutočnosti je absolútne neschopný, že kradne ešte horšie ako starí politici a najmä – že by sa ovečky vôbec lepšie nemali. Lepší pohľad na túto situáciu nám dáva jeho pôsobenie na pozícii župana v Banskobystrickom kraji, kde bol zvolený v roku 2013. Vtedy tam prišlo voliť iba 130 000 ľudí a Kotleba získal 70 000 hlasov. Na druhej strane, včera prišlo voliť v BBSK takmer 300 000 ľudí, no Kotleba dostal iba 31 000 hlasov. Toto je porovnanie s druhým kolom volieb a teda nemusí byť úplne najlepšie. Avšak zatiaľ čo účasť vzrástla o 230%, Kotleba stratil vyše 56% hlasov a to dáva istý signál. Navyše, pri relatívnom porovnaní s prvým kolom stále stratil 10%. Banskobystričania pochopili, ale najskôr to museli zažiť. Obávam sa preto, ako dopadne jeho voľné pôsobenie v parlamente.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ignorovať je nebezpečné

Dôležitá otázka teraz je, či by sme mali Kotlebu ignorovať ako fašistu, s ktorým sa principiálne nie je o čom baviť (ako to spravil Kiska), alebo by sme s ním mali komunikovať "rovnocenne".

Je to veľmi ťažká voľba a ako prvé, zo srdca, ho asi väčšina chceme ignorovať. Je to fašista a tí do parlamentu nepatria. Lenže takýto postoj spúšťa sériu reakcií a môže mu ešte pomôcť. Protistrana rada používa ako prvý argument o tom, že jeho strana je legálna a ak by bol fašista, tak by bola zrušená. Nuž, áno, mala byť zrušená a on mal byť vo väzení za konkrétne výroky, ktoré vypustil z úst. Ale nie je, a tento argument bude omielaný dokola.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Za druhé, ignorácia od politikov, alebo kohokoľvek mu dáva ešte viac za pravdu v jeho "argumentácii" a hecuje jeho voličov. Veď predsa to sú oni, platení Američanmi a Sorosom, zlodeji a práve preto ignorujú nášho vodcu. Lebo on hovorí pravdu, ktorá nesmie byť vypočutá a oni sa jej boja. Ignorácia im tak v konečnom dôsledku iba dáva za pravdu v týchto výrokoch (v ich logike) a môže viesť k opačnému efektu. Tiež vytvára istý pocit urazenia a pocitu ublíženia, ktorý opäť burcuje voličov. Veď táto taktika je už dlho využívana Ficom a jeho vyjadreniami typu "všetci nás za to nenávidia, všetci idú proti nám, no my nepoľavíme." 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na druhej strane, je ok legitimizovať fašistu? Žiaľ, dokým nezmeníme zákony (alebo nespravíme fuknčné ich vymáhanie), dovtedy by sa s ním politici baviť mali. Aj Kiska. Nie preto, že technicky fašista nie je. Ale preto, že ignoráciou mu jednoducho pomáhajú.

Obrázok blogu

Je dosť pravdepodobné, že nás čakajú predčasné voľby. Richard Sulík dostal obrovskú zodpovednosť a bude veľmi dôležité, aby sa za tých pár mesiacov pravica spojila a normálne komunikovala, a aby sa hlavne on správal maximálne seriózne a nespravil ani jednu hlúposť. Akákoľvek ďalšia hádka a riešenie nepodstatných sporov len odradí ich voličov a prinajhoršom ešte zmobilizuje ďalších, ktorí to hodia Kotlebovi.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Treba ale povedať, že Slovensko je jednou z mála európskych krajín, kde pravicový extrémizmus ešte nemal poriadne žiadne zastúpenie. Áno, je to zlé, no vo Francúzsku bude možno ďalšou prezidentkou Marine Le Pen, vo Veľkej Británii je UKIP treťou najsilnejšou stranou (v počte hlasov), v USA je Trump, Švédsko, Dánsko, Maďarsko, Poľsko…. Že tamtí aspoň nie sú fašisti. Ok, ale o koľko miernejší sú, o toľko viac moci majú, Kotleba aspoň nič nezmôže okrem vykrikovania, zatiaľ. Vyjadrenia typu hlúpi Slováci, sťahujem sa, atď. však nie sú úplne na mieste (hlúpi sme, ale nie iba my).

Na záver som si pripravil krátky návod, ktorý si môžete stiahnuť a rovno poslať svojim kamarátom, ktorí si myslia, že ĽSNS nie je fašistická strana

Obrázok blogu
Martin Ševeček

Martin Ševeček

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som študentom University of Warwick vo Veľkej Británii, zaujímajúci sa o Slovensko a možnosti, ako ho posunúť ďalej. V zahraničí hľadám inšpiráciu na nové nápady a porovnávam, ako veci, ktoré nefungujú u nás, fungujú inde. Tiež ma ešte stále vie prekvapiť ľudská obmedzenosť a absencia niektorých názorov a postrehov v diskusiách na Slovensku. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu